Новини кафедри

Акція щодо профілактики туберкульозу

Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. В цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування туберкульозу.

 

Напередодні цього дня за ініціативи доцента Лілії Борейко студенти фахового коледжу БДМУ 3-4 курсів спеціальності 223 Медсестринство (освітній ступінь – «фаховий молодший бакалавр») спільно із працівниками Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб провели вуличну акцію щодо профілактики туберкульозу.

 

Студенти розповсюджували брошури щодо профілактики туберкульозу з інформацією про основні симптоми захворювання, групи ризику, дослідження, які допоможуть встановити діагноз туберкульозу та інформацію стосовно профілактичної вакцинації БЦЖ у ранньому віці.


Громадське здоров'я і громадське медсестринство 

26 лютого 2024 року за ініціативи гаранта ОПП "Медсестринство" доцента Лілії Борейко на кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти відбулась зустріч здобувачів освіти 3-4 курсів спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь «фаховий молодший бакалавр») фахового коледжу БДМУ із експерткою проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”, магістром медсестринства Надією Лабандою. На зустрічі були присутні завідувач кафедри, професор Ігор Плеш, доцент Лілія Борейко, викладач Марина Бачу.

У своєму виступі доцент Лілія Борейко наголосила, що у центрі уваги громадського здоров'я є покращення здоров'я та якості життя шляхом профілактики і лікування захворювань. Безумовно, при цьому зростає роль сестри медичної/брата медичного у наданні медичної допомоги, розширення їх повноважень з профілактики найбільш поширених захворювань та  пропаганди здорового способу життя.

Надія Лабанда розповіла студентам, що метою проєкту USAID є зміцнення спроможності Уряду України попереджувати, виявляти та реагувати на загрози громадському здоров’ю, забезпечення виконання критично важливих функцій громадського здоров’я в кризовий період та захист здоров’я усіх українців, у тому числі вразливих та маргіналізованих груп, а також розширення та забезпечення послуг з охорони психічного здоров’я для населення, що зазнало впливу війни.

Розповіла студентам про завдання проекту - попереджувати, виявляти та реагувати на загрози громадському здоров’ю; забезпечити надання критично важливих функцій громадського здоров’я у кризовий період; посилити стійкість громад до потенційних ризиків громадського здоров’я; розширити доступ до послуг у сфері психічного здоров’я

Було представлено особливості роботи  Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та надання базових медичних послуг на первинному рівні.  Звернуто увагу на  важливість залучення територіальних громад до вирішення питань громадського здоров’я.

Під час зустрічі студенти ознайомились з програмами психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

У заключному слові завідувач кафедри Ігор Плеш звернув увагу студентів, що освітні можливості в медсестринстві дають можливість подальшої реалізації у різних проектах задля покращення здоров’я населення.

Відпрацювання практичних навичок з дисципліни "Медсестринство в хірургії"

В кабінеті доклінічної підготовки на практичних заняттях з дисципліни «Медсестринство в хірургії» студенти 3 курсу (на базі повної загальної середньої освіти та студенти 4 курсу (на основі базової загальної середньої освіти) спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовують практичні навики, зокрема, зупинки кровотечі за допомогою джгута-турнікету; транспортної іммобілізації за допомогою шин Дітеріхса та Крамера, а також накладання пов’язок (викладач - Алла Перижняк. 

Проведення практичного заняття з "Ріст і розвиток" в навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини

Студенти 1 курсу (на основі ПЗСО) спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовували практичні навички "Визначення рефлексів новонародженої дитини" з дисципліни "Ріст і розвиток людини" у навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини (викладач - Тетяна Дроник). 

Оволодіння навичками оцінки рефлексів новонародженої дитини за допомогою манекена новонародженої дитини під наглядом викладача дає можливість відпрацювати основні професійні навички.

1708517899522706.mp4
1708518801374508.mp4
1708518307904309.mp4

Відпрацювання практичних навичок з дисципліни "Основи медсестринства"

Відпрацювання практичних навичок в кабінеті доклінічної підготовки кафедри догляду за хворими та ВМО є важливою складовою частиною освітнього процесу для здобувачів фахової передвищої освіти. 

Студенти фахового коледжу БДМУ спеціальності 223 «Медсестринство» (освітній ступінь - "фаховий молодший бакалавр") на практичному занятті з дисципліни "Основи медсестринства (навчальна практика)" відпрацьовують практичні навички «Виконання внутрішньошкірної інʼєкції», «Виконання внутрішньовенної інʼєкції», «Заміна постільної білизни»  (викладач - Марина Бачу)

Відпрацювання практичних навичок з дисципліни "Медсестринство в педіатрії"

Відпрацювання практичних навичок займає важливе місце у професійній підготовці майбутніх фахівців, дозволяє формувати необхідні професійні уміння та навички в медичних сестер.

Студенти 3 курсу (на основі ПЗСО) та 4 курсу (на онові БЗСО) спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовують практичні навички "Mетодики антропометричних вимірювань" з дисципліни "Медсестринство в педіатрії" у кабінеті доклінічної підготовки кафедри догляду за хворими та ВМО (викладач - Тетяна Дроник). 

Відбулася зустріч із потенційними роботодавцями 

На сьогоднішні роботодавці зацікавлені в компетентних фахівцях і, як партнери університету,  залучені до процедур забезпечення якості освітніх програм.

20 листопада 2023 року за ініціативи гарантів освітніх програм 223 Медсестринство професора Ігоря  ПЛЕША та доцента Лілії БОРЕЙКО відбулася зустріч студентів 1 курсу медичного факультету №4 першого (бакалаврського) рівня та  1-4 курсів фахового коледжу БДМУ рівня фахової передвищої освіти освітньої програми 223 Медсестринство із зовнішніми стейкхолдерами. На зустрічі були присутні: професор, декан медичного факультету №4 Таміла СОРОКМАН, директор фахового коледжу БДМУ, доцент  Олександра ДОГОЛІЧ, головна медична сестра ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», голова Асоціації медичних сестер Чернівецької області, магістр медсестринства Віоріка РОШКА, головна медична сестра КНП «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці, Заслужений працівник охорони здоров´я Валентина ДАНИЛЮК, головна медична сестра ОКНП «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня”, магістр медсестринства  Наталія ДРУЦУЛ-МЕЛЬНИК,  доцент кафедри психології та філософії Марина ТИМОФІЄВА, асистент кафедри догляду за хворими та ВМО Алла ПЕРИЖНЯК, викладач фахового коледжу Тетяна ДРОНИК

Гаранти освітніх програм 223 Медсестринство Ігор  ПЛЕШ та доцент Лілія БОРЕЙКО у своїх виступах зазначили важливість зустрічей студентів, науково-педагогічних працівників, адміністрації з потенційними роботодавцями  з метою покращення якості підготовки медичних сестер-бакалаврів та фахових молодших бакалаврів, обговорення питань, пов’язаних із реалізацією змісту освітніх програм.

Таміла СОРОКМАН звернути увагу потенційних роботодавців та студентів на необхідності  якісної підготовки майбутніх фахівців медсестринства для роботи в реальних умовах, удосконаленні навчального процесу, перспективах подальшої співпраці.

Віоріка РОШКА звернула увагу студентів на важливість опановування професійними компетенціями, перспективи працевлаштування та кар’єрного зростання із врахуванням рівня освіти фахового молодшого бакалавра, бакалавра та магістра, специфіку та багатовимірність своєї майбутньої роботи, а також  необхідність володіння  комунікативними та організаційними навичками для роботи керівниками медсестринських підрозділів. Запропонувала студентам набути досвід роботи під час навчання шляхом волонтерства із паліативними пацієнтами у їхньому закладі.

Наталія ДРУЦУЛ-МЕЛЬНИК акцентувала на особливостях роботи медичних сестер з дітьми та їх батьками, вміння  спілкування з ними та  самостійного виконання процедур з догляду за дітьми різних вікових груп.

Валентина ДАНИЛЮК підкреслила важливість навчання та оволодіння практичними навичками, вміння комунікації із дітьми та їх батьками, а також іншими працівниками, професійні можливості майбутніх фахівців відповідно до  вимог сучасної галузі охорони здоров’я.

Правильна організація самостійної роботи студентів дає можливість покращити їхню теоретичну підготовку, вдосконалювати практичні навички, розвивати клінічне мислення, вміння працювати.

Марина ТИМОФІЄВА у доповіді «Значення самостійної роботи студента в підготовці сестер медичних» висвітлила питання розвитку фахових компетентностей здобувачів освіти,  значення та шляхи саморозвитку і збереження психічного здоров’я сестер медичних.

Потенційні роботодавці розповіли про досвід роботи та відповіли на запитання студентів, що створило атмосферу конструктивного діалогу, обміну знаннями і досвідом.

Загалом зустріч відбулась цікаво. Обговорено найбільш важливі питання спільної справи – підвищення якості підготовки медсестер-бакалаврів та фахових молодших бакалаврів.

Відпрацювання практичних навичок з "Основ медсестринства (навчальна практика)" в навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини

Студенти 1 курсу 1 групи фахового медичного коледжу спеціальності 223 Медсестринство (ОПС - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовують практичні навички з дисципліни "Основи медсестринства (навчальна практика)" у навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини (викладач - к.мед.н., Алла Перижняк).

Опановували навичку з реєстрації електрокардіограми, що безумовно дозволяє поєднати отримані теоретичні знання з практикою.

Групи рівних для медичних працівників, як новий формат БПР

8 листопада 2023 року за ініціативи гаранта ОПП 223 Медсестринство доцента Лілії Борейко відбулась зустріч здобувачів освіти І курсу медичного факультету №4 (бакалавр) та 1-4 курсів спеціальності 223 Медсестринство (фаховий молодший бакалавр) фахового коледжу БДМУ із фасилітаторкою Групи рівних, медичною сестрою загальної практики сімейної медицини КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги “Садгора” Наталією Осадчук. Наталія Осадчук розповіла студентам про «Групи рівних для медичних працівників, як новий формат безперервного професійного розвитку». Слід відмітити, що діяльність групи рівних (ГР) здійснюється за підтримки Україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти». Було представлено особливості роботи ГР для медичних сестер у своєму закладі, акцентовано увагу майбутніх фахівців на доступному форматі зустрічей, можливість обміну досвідом, опанування новими знаннями, відпрацювання клінічних й комунікаційних навичок з колегами, реалізації активностей, які сприяють розвитку професійності, впевненості й лідерству серед медичних сестер.

Під час зустрічі студенти ознайомились з особливостями практичної діяльності медичних сестер на сучасному етапі, проблемами та перспективами подальшої діяльності. Поділилась враженнями щодо участі в Азовській школі сімейної медицини та досвідом роботи медичних сестер в Хорватії в рамках проєкту «Медсестра з розширеними повноваженнями».

У заключному слові Лілія Борейко наголосила на важливості професійних компетентностей сучасного фахівця медсестринства, вміння працювати в команді, володіння лідерськими якостями, здатність навчатися упродовж усього життя, відповідальне ставлення  до своєї професійної діяльності. 

 

Проведення практичного заняття з "Медсестринства у внутрішній медицині" в навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини

Студенти 3 курсу (на онові БЗСО) спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовували практичні навички "Аускультація легенів"  та 2 курсу (на основі ПЗСО) - навички "Інструментальні методи дослідження серцево-судинної системи" з дисципліни "Медсестринство у внутрішній медицині" у навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини (викладач - Марина Бачу). 

РОЛЬ ТА ДІЯЛЬНІСТЬ СЕСТРИ МЕДИЧНОЇ В КРИЗОВОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Медична сестра – не просто професія, це – покликання душі, здатної щиро співчувати людському болю та стражданню, вищий прояв толерантності й гуманізму, готовності до участі у зціленні та збереженні здоров’я й забезпеченні активного довголіття пацієнтів. Під час пандемії та повномасштабної війни, медичні сестри показали свою професійність, героїчні вчинки та милосердя.

30 жовтня 2023 року  викладачі кафедри психології та філософії, кафедри  догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Буковинського державного медичного університету провели разом зі здобувачами освіти спеціальності 223 «Медсестринство» бакалаври, семінар на тему «РОЛЬ ТА ДІЯЛЬНІСТЬ СЕСТРИ МЕДИЧНОЇ В КРИЗОВОМУ СУСПІЛЬСТВІ».

Мета семінару – розкрити основні перспективи професійного та особистісного розвитку сестри медичної.

З вступним словом до учасників наукового семінару виступив Ігор ПЛЕШ (доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти БДМУ) акцентуючи увагу присутніх на значимості професії медичної сестри, яка вимагає високого рівня професійної надійності та творчості в наданні необхідної медичної допомоги хворому.

Кандидат медичних наук, доцентка кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти БДМУ Лілія БОРЕЙКО підкреслила важливість для сестер медичних в освітньому процесі, індивідуальної освітньої траєкторії – як шлях реалізації особистісного потенціалу здобувача освіти, що формується з урахуванням його здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей і досвіду.

До участі у науковому семінарі була запрошена аспірантка  зі спеціальності 223 «Медсестринство» (доктор філософії) Ірина МАРЧУК, яка поділилась досвідом вибору теми наукового дослідження дисертації: «Формування професійної готовності медичних сестер до діяльності в системі паліативної та хоспісної допомоги». Під час виступу підкреслила відсутність системи підготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації медичних працівників з питань паліативної допомоги, високу затребуваність в такій ланці допомоги та супроводу паліативних хворих, їх родин, актуальною є створення алгоритмів,  що допоможуть медичним сестрам у роботі та спілкуванні з такими хворими.

Модератор заходу Марина ТИМОФІЄВА (кандидат психологічних наук, доцентка кафедри психології та філософії) ознайомила здобувачів освіти з основними компонентами професійної готовності сестри медичної та якостями які важливі для успішної професійної діяльності.

Активну участь брали у науковому семінарі здобувачі освіти спеціальності Медсестринство (бакалаври) 1 курсу. Вони підготували презентації на теми: Марія ДУБЕЦЬ «Роль медичної сестри в паліативній сфері»; Христина ЛАТА «Професійна ідентичність медичної сестри», Мирослава РОМАНЮК «Тайм менеджмент для медичного персоналу», Анжела СОЛОМІЙЧУК «Роль Я-концепції в розвитку особистості сестри медичної», Кароліна-Дарія ФЕДІРКО «Взаємодія лікаря та медичної сестри»; Тетяна ШИМЧУК «Як не зазнати професійного вигорання в умовах війни». 

Практичні заняття в навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини

Студенти 1 групи медичного факультету №4 спеціальності 223 Медсестринство (освітній ступінь - "бакалавр") відпрацьовують практичні навички з дисципліни "Обстеження та оцінка стану здоров'я людини" у навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини (викладач - к.мед.н., асистент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Алла Перижняк).

Використання інноваційних віртуальних технологій дозволяє формувати й удосконалювати професійні знання, вміння та навички в медичних сестер за відсутності пацієнтів. З використанням  спеціальних фантомів, муляжів і тренажерів забезпечуються створення віртуальної реальності медичних втручань і процедур.   


Медсестринство перед обличчям викликів 

Упродовж 27-28 жовтня у Львові відбувся ІІІ Осінній медсестринський форум, який приймав Львів Україна, ««Медсестринство перед обличчям викликів». Особлива увага була приділена ментальному здоров’ю українців як одному з головних викликів сьогодення.

Організований Форум за підтримки Міністерства охорони здоров’я України – Комунальний заклад Львівської обласної ради Львівський медичний фаховий коледж післядипломної освіти, USAID  та Координаційним центром з психічного здоровʼя Кабінету Міністрів України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, яка створюється і впроваджується за ініціативою першої леді України Олени Зеленської.

Форум поєднав дискусійну панель, теоретично-практичну частину та майстер-класи, відбувався форум у гібридному форматі та  зібрав більше, ніж 450 учасників офлайн та понад 1000 онлайн. Серед них – представники державних установ і неурядового сектору, місцевих та міжнародних організацій, експерти у сфері психічного здоров’я та медсестринства з України, Польщі та Канади.

У форумі взяли участь представники Буковинського державного медичного університету – методист вищої категорії навчального відділу з сектором моніторингу якості освіти та інформаційно-аналітичного забезпечення, асистентка кафедри соціальної медицини та організації охорони здоров’я, доктор філософії Галина МАРАРАШ та викладач фахового коледжу БДМУ, доктор філософії Марина БАЧУ.

Такі зустрічі – це можливість обміну корисними думками, ідеями й досвідом, пошук оптимальних шляхів вирішення актуальних проблем ментального здоров’я, здобуті нові знання в новій реальності, цікаві панельні дискусії, воркшопи. 

Практична підготовка з "Медсестринства в хірургії" в навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини

Відпрацювання та удосконалення практичних навичок з надання невідкладної допомоги особливо важливо під час воєнного стану, коли ризики їхнього виникнення різко зростають. Симуляційне навчання надає можливість розвинути та удосконалити навчики професійних дій в умовах, які максимально наближені до реалій, без ризику для здоров`я та життя людини.

Студенти 2 курсу (на основі ПЗСО) фахового медичного коледжу спеціальності 223 Медсестринство (ОПС - "фаховий молодший бакалавр") відпрацьовують практичні навички "Зупинка кровотечі" з дисципліни "Медсестринство в хірургії" у навчально-тренінговому Центрі симуляційної медицини (викладач - Марина Кашул).


Освітні можливості в медсестринстві 2023

12 жовтня в місті Київ відбулася науково-практична конференція «Освітні можливості в медсестринстві 2023». Ця конференція була проведена Центром розвитку медсестринства МОЗ України спільно з Міністерством охорони здоров’я України та отримала підтримку Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Захід відбувся в рамках ініціативи Міністра охорони здоров’я України «Здоровіші разом». Однією з основних цілей конференції було створення освітнього простору під назвою «Голос медсестринства». Цей простір був заснований з метою підтримки, розвитку та незалежності медсестринської професії. На конференції також було виділено важливі аспекти шанування стійкості та самовідданості медичних сестер та братів, які працюють у надзвичайно важких умовах війни.

Від Буковинського державного медичного університету активну участь взяла доктор філософії Галина Марараш, методист вищої категорії навчального відділу з сектором моніторингу якості освіти та інформаційно-аналітичного забезпечення, асистент кафедри соціальної медицини та організації охорони здоров’я. Її доповідь під назвою «Мій шлях медсестринства від молодшого спеціаліста до доктора філософії» є прикладом надзвичайного досягнення в цій галузі. Також учасником даного форуму була викладач фахового коледжу БДМУ, доктор філософії Марина Бачу.

Ми віримо, що такі події сприяють подальшому розвитку медичної галузі в Україні та підвищенню професійного рівня медичних працівників.


Практична конференція з проблем медсестринства в Україні «Голос медсестринства» 

13-14 вересня 2023 року у Чернівцях відбулась практична конференція з проблем медсестринства в Україні в рамках незалежної платформи «Голос медсестринства» за ініціативи Бюро ВООЗ в Україні, МОЗ України, Центру розвитку Медсестринства МОЗ України. У конференції взяв участь експерт ВООЗ МОЗ України з проблем медсестринства.

Основними завданнями конференції було визначення та підтримка ключових потреб медсестринства, посилення ролі медичних сестер в системі охорони здоров`я, обмін досвідом. Обговорювались питання трансформації кадрового потенціалу, підходи до політики охорони здоров`я, регіональні проблеми розвитку медсестринства.

З вступним словом виступили директор Центру розвитку медсестринства МОЗ України Катерина Балабанова, директор Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОВА Наталія Свестун, Національний професійний офіцер Офісу ВООЗ в Україні Павліна Гук, Голова Чернівецької обласної громадської організації «Асоціація медичних сестер Буковини», головна медична сестра ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Віоріка Рошка. 

У заході взяли участь декан медичного факультету №4, професор Таміла Сорокман, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти, професор Ігор Плеш та доцент цієї ж кафедри Лілія Борейко, керівник Центру симуляційної медицини БДМУ Віталій Смандич, представники Чернівецького фахового медичного коледжу, старші та головні медичні сестри закладів охорони здоров`я Чернівецької області. Доповідачі порушували питання удосконалення системи освіти медичних сестер, проблеми практичного медсестринства. Дискусія проходила конструктивно. Вносились реальні пропозиції щодо покращення професійної діяльності, спеціалізації на післядипломному рівні, проблем безперервного професійного розвитку.

Після «круглого столу» відбулась робоча зустріч з професорсько-викладацьким складом на базі Центру симуляційної медицини БДМУ.

Співпраця зі школою

В рамках профорієнтаційної роботи колективом кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти упродовж весни проведено інформативні заходи в кількох освітніх закладах Чернівецької області.

Завідувач кафедри професор Ігор ПЛЕШ провів профорієнтаційну роботу у Мамаївському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня, доценти кафедри Олег ХОМКО, Оксана ЮРКІВ й Олена МАКАРОВА провели профорієнтаційну роботу відповідно у Мамалигівському ліцеї,  у Чернівецькому ліцеї №3 медичного профілю та Чернівецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступеня №30.

Викладач фахового коледжу БДМУ Марина БАЧУ  розповіла про навчання у нашому закладі вищої освіти учням Верхньопетровецького ліцею №1,  Чудейського ліцею №2 та  Красноїльського ліцею ім. А. Ілскі.

Майбутні абітурієнти були поінформовані щодо здобуття вищої освіти у Буковинському державному медичному університеті.

Звернули  увагу на здобуття вищої медсестринської освіти («доктор філософії» зі спеціальності «Медсестринство») та здобуття ступеня «магістр» зі спеціальності «Медицина».

Випускні екзамени випускників медичного факультету №4 

15 червня 2023 року на кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти відбувся практично-орієнтований випускний екзамен студентів І курсу медичного факультету №4 зі спеціальності 223 «Медсестринство» (освітній ступінь «бакалавр», магістр).

Екзаменаційну комісію на медичному факультеті №4 у 2023 році очолила професор закладу вищої освіти кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, доктор медичних наук, доцент Лорина Іванова.

В екзаменаційну комісію входили проректор з науково-педагогічної роботи Ігор Геруш, декан медичного факультету  №4, професор Таміла Сорокман, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти, проофесор Ігор Плеш, а також  медичний директор з медсестринства обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна клінічна лікарня», голова Чернівецької обласної громадської організації «Асоціація медичних сестер», магістр медсестринства Віоріка Рошка та заступник генерального директора з медсестринства обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня», магістр медсестринства Наталія Друцул-Мельник.

Відповідальним секретарем на практично-орієнтованому випускному екзамені студентів І курсу медичного факультету №4 зі спеціальності 223 «Медсестринство» (освітній ступінь «бакалавр», магістр) була доцентка кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Оксана Юрків.

Всупереч складним умовам навчання, студенти показують високий рівень володіння теоретичними знаннями при розв’язанні ситуаційних задач, чітко та грамотно виконують практичні навички.

Студенти склали практично-орієнтований випускний екзамен успішно, демонстрували практичні навички на фантомах і муляжах з внутрішньої медицини, хірургії та педіатрії. 

Випускний іспит студентів  фахового коледжу БДМУ 

15 червня у фаховому коледжі БДМУ відбувся практично-орієнтований комплексний кваліфікаційний випускний іспит для студентів спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-кваліфікаційний рівень – “молодший спеціаліст”) та вперше для студентів освітньо-професійного ступеня – «фаховий молодший бакалавр»). 

Екзаменаційну комісію очолила Лілія Борейко – к.мед.н., доцент закладу вищої освіти кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти.

У складі екзаменаційної комісії працювали: Олександра Доголіч – директор закладу фахової передвищої освіти фахового коледжу, к.мед.н., доцент кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб; Валентин Гродецький – заступник директора закладу фахової передвищої освіти з навчальної роботи фахового коледжу, к.мед.н., доцент закладу вищої освіти кафедри хірургії №2;  Ігор  Плеш – д.мед.н., професор, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти; Віоріка  Рошка – головний експерт з питань медсестринства Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної військової адміністрації, Голова асоціації медичних сестер Буковини, заступник головного лікаря з питань медестринства ОКУ «Чернівецька обласна клінічна лікарня» м. Чернівці та Валентина  Комерзан – головна медична сестра ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги».

Екзаменаторами були викладачі випускаючих кафедр догляду за хворими та вищої медсестринської освіти, гігієни та екології.

Студенти-випускники складали іспит з дисцилін «Медсестринство у внутрішній медицині», «Медсестринсво в хірургії», «Медсестринство в педіатрії» та «Основ охорони праці та охорона праці в галузі» та  продемонстрували гарне володіння практичними навичками та глибокі теоретичні знання.

Комісія відмітила високий рівень підготовки майбутніх медичних сестер, як професійних фахівців.

Вітаємо студентів з успішною здачею іспиту та бажаємо

плідної професійної діяльності та успіхів на професійній ниві!!!

Виробнича практика студентів БДМУ 

Завершилася виробнича практика студентів 3-го курсу медичного факультету №4 (спеціальність 224 «Технології медичної діагностики та лікування», освітній ступінь «бакалавр»). На кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти відбувся захист виробничої практики. 

Студенти проходили виробничу практику з 12.06.2023 року по 14.07.2023 року на базі ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги». Тривалість виробничої практики складала 5 тижнів (з них в лабораторіях: клініко-діагностичній – 3 тижні і в бактеріологічній – 2 тижні).

В комісію з прийому диференційованого заліку з виробничої практики входили завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти, д.мед.н., професор Ігор ПЛЕШ (голова комісії), завідувач відділу виробничої практики, к.мед.н., асистент кафедри акушерства та гінекології Наталія ВОЛОШИНОВИЧ ТА к.мед.н., доцент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Оксана ЮРКІВ.

Всупереч складним умовам навчання, впродовж проходження виробничої практики лаборанти-бакалаври практично відпрацювали навички згідно програми в обсязі професійних обов’язків лаборанта. Медичні працівники лабораторій доброзичливо ставились до студентів. 

Студенти склали диференційований залік з виробничої практики успішно. 

Переддипломна практика студентів БДМУ 

– є завершальним етапом навчання та проводиться з метою узагальнення і удосконалення здобутих ними знань, практичних умінь і навичок, опановування професійним досвідом та готовності їх до самостійної роботи за спеціальністю.

Згідно з навчальним планом студенти I курсу медичного факультету №4 спеціальності 223 “Медсестринство” (освітній ступінь – “бакалавр”) Буковинського державного медичного університету у весняному семестрі 2022-2023 навчального року проходили переддипломну практику в обсязі професійних обов’язків медичної сестри / медичного брата у терапевтичному, хірургічному відділеннях ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» та педіатричному відділенні ОКНП «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня» (керівник – к.мед.н., доцент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Лілія Борейко).

02 червня 2023 р. відбувся захист переддипломної практики у студентів 1-го курсу медичного факультету № 4 спеціальності 223 Медсестринство (освітній ступінь “бакалавр”).

Оцінювали знання та вміння випускників голова екзаменаційної комісії на медичному факультеті №4, професор кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб, доктор медичних наук, доцент Лоріна Іванова; члени комісії: декан медичного факультету №4, д.мед.н., професор Таміла Сорокман, д.мед.н., професор, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти; Ігор Плеш, к.мед.н., доценти Лілія Борейко, Олег Хомко, Олена Макарова.

Студенти звітували про проходження практики та демонстрували рівень опановування  практичними навичками, які передбачені програмою переддипломної практики, з таких навчальних дисциплін як “Клінічне медсестринство у внутрішній медицині”, “Клінічне медсестринство в хірургії” та “Клінічне медсестринство в педіатрії”.

Комісія відмітила достатньо високий рівень підготовки майбутніх медичних сестер-бакалаврів, які можуть застосовувати отримані знання та вміння у практичній діяльності та сприяти покращенню надання кваліфікованої медичної допомоги.

Захист переддипломної практики у фаховому коледжі БДМУ

Захист переддипломної практики у майбутніх сестер медичних / братів медичних  є важливим етапом їхньої підготовки до професійної діяльності і зазвичай включає в себе демонстрацію набутих знань, навичок та компетенцій, які студенти здобули упродовж практики.

Згідно з навчальним планом студенти ІІІ та IV курсу фахового коледжу БДМУ спеціальності 223 “Медсестринство” (освітньо-професійний ступінь – “фаховий молодший бакалавр”) у весняному семестрі 2022-2023 навчального року проходили переддипломну практику в обсязі професійних обов’язків сестри медичної / брата медичного у терапевтичному, хірургічному відділеннях ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» та педіатричному відділенні ОКНП «Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня» (керівники практики викладачі фахового коледжу БДМУ Григорець Д.К. та Бачу М.І.).

02 червня 2023 року відбувся захист переддипломної практики у випускників  фахового коледжу БДМУ спеціальності 223 Медсестринство (освітньо-професійний ступінь “фаховий молодший бакалавр”).

Оцінювали знання та вміння випускників голова екзаменаційної комісії в закладі фахової передвищої освіти фахового коледжу БДМУ, кандидат медичних наук, доцент закладу вищої освіти кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти  Лілія Борейко; члени комісії: Олександра Доголіч - к.мед.н., доцент, директор закладу фахової передвищої освіти фахового коледжу БДМУ; Ігор Плеш - д.мед.н., професор, завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти; Роксолана Басараба - завідувач навчально-виробничої практики закладу фахової передвищої освіти фахового коледжу БДМУ, старший викладач кафедри фармації; Марина Бачу - викладач закладу фахової передвищої освіти фахового коледжу БДМУ; Діана Григорець - викладач закладу фахової передвищої освіти фахового коледжу БДМУ.

Студенти звітували про проходження практики та демонстрували рівень опановування  практичними навичками, які передбачені програмою переддипломної практики з таких навчальних дисциплін як “Медсестринство у внутрішній медицині”, “Медсестринство в хірургії” та “Медсестринство в педіатрії”.

Комісія відмітила достатньо високий рівень підготовки майбутніх сестер медичних / братів медичних та їх готовність до виконання професійних обов'язків у реальних умовах.


Доктор філософії за спеціальністю 223 «Медсестринство»

У липні 2022 року Буковинському державному медичному університеті відбувся захист дисертаційного дослідження аспіранта кафедри педіатрії та медичної генетики викладача закладу фахової передвищої освіти, кафедри догляду за хворими та ВМО Бачу Марини Іллівни на здобуття науково ступеня доктора філософії зі спеціальності 223 «Медсестринство»,  22 «Охорона здоров’я». Науковий керівник - д.мед.н., проф. Сорокман Таміла Василівна.

Тема дисертації: «Професійна компетенція та сестринська модель профілактики йододифіцитних захворювань дітей шкільного віку». 


Вітаємо аспіранта та наукового керівника!


Наше майбутнє – в руках медсестри

12 травня 2022 року на кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти проведено круглий стіл для студентів фахового коледжу БДМУ на тему «Наше майбутнє – в руках медсестри»

Участь у круглому столі прийняли: декан медичного факультету №4, д.мед.н. проф. Сорокман Таміла Василівна; заступник генерального директора з медсестринтсва КНП «Міська дитяча клінічна лікарня», «Заслужений працівник охорони здоров’я України» Данилюк Валентина Василівна; завідувач кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти, проф. Плеш Ігор Антонович, доц. Борейко Лілія Дмитрівна, доктор філософії спеціальності 223 «Медсестринство» Бачу Марина Іллівна, здобувач кафедри Григорець Діана Корнеліївна, викладач кафедри Антонюк-Штефаніка Леся Олександрівна та студенти 1, 2, 3 курсу на базі повної загальної освіти та 2 курсу на базі загальної середньої освіти.

Захід розпочався із короткої змістовної вступної промови модератора Д.К. Григорець, в якій оголошується тема і контекст бажаного обговорення  питань дискусійного характеру: Чому ми відзначаємо міжнародний день медичних сестер? Факти про Флоренс Найтінгейл. Цікаві факти про медсестринський догляд. Дефіцит медсестер – «глобальна надзвичайна ситуація».

Зі вступним словом та привітанням виступила Т.В. Сорокман, наголосила на розширенні можливостей для якісного і доступного навчання та на створення умов для безперервного професійного розвитку для медичних сестер відповідно до нових стандартів медсестринської освіти. Акцентувала увагу, що в умовах пандемії та війни кадровий дефіцит медичних сестер відчутний особливо гостро. 

В.В. Данилюк виступила зі словами, що значення професії і роль медичної сестри у житті лікувального закладу важко переоцінити, складна і багатогранна вона поєднує у собі надзвичайну відповідальність та високий професіоналізм, чуйність до пацієнтів і вимоги до ділових якостей практично на кожному робочому місці залишаючись при цьому ледве помітною, але вкрай значущою.

І.А. Плеш акцентував увагу на актуальність даного заходу  та  розуміння історичних передумов розвитку медсестринства, якості, важливі для спілкування медичної сестри з пацієнтом.

Л.Д. Борейко звернула увагу на важливу роль медичних сестер  та розвиток медсестринства в Україні.

М.І. Бачу привітала учасників заходу та побажала мирного неба, перемоги та плідної праці.

Зустріч продовжилась виступали з доповідями студентів 1 курсу 1 групи на базі повної загальної освіти  про знакову постать медсестринства в світі – Флоренс Найтінгейл: життя та діяльність.

Під кінець зустрічі обговорювались важливі питання дефіциту медсестер у всьому світі, в тому числі в країнах, які надають медсестер для міжнародного найму, через пандемію COVID-19, що  спричинило глобальну надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я відповідно до останнього звіту Міжнародної ради медичних сестер. За даними ВООЗ, у 2020 році у світі було 27,9 мільйона медсестер, що становило майже 60% медичних професій і найбільшу професійну групу в секторі охорони здоров’я. Однак, за оцінками, у всьому світі не вистачає до 13 мільйонів медсестер.

Професія медичної сестри в теперішніх умовах має бути  сильною, гнучкою та інноваційною, щоб задовольняти мінливі потреби людей у сфері охорони здоров’я та оптимізувати їх здоров’я.

Міжнародний день медичної сестри

З нагоди Міжнародного дня медичної сестри, який відзначається 12 травня, на кафедрі догляду за хворими та медсестринської освіти було

проведено захід для студентів 1 курсу медичного факультету №4 (спеціальність «Медсестринство», освітній ступінь – «бакалавр») та 3 і 4

курсів фахового коледжу БДМУ (спеціальність «Медсестринство», ОКР – «молодший спеціаліст»).

На заході були присутні декан медичного факультету №4 професор

Таміла Сорокман, завідувач кафедри, професор Ігор Плеш, екперт ДОЗ

Чернівецької ОДА з медсестринста Надія Лабанда, доценти Лілія Борейко, Оксана Юрків, асистент Алла Перижняк, аспіранти спеціальності 223 «Медсестринство» Галина Марараш, Марина Бачу.

Декан медичного факультету Таміла Сорокман привітала медичних

сестер і братів та майбутніх фахівців з медсестринства зі святом та ознайомила зі ступеневою медсестринською освітою, перспективами розвитку медсестринства в Буковинському державному медичному університеті та в Україні.

З щирими привітанням до студентів звернувся завідувач кафедри Ігор Плеш, акцентуючи увагу на значенні медичної сестри в минулому і

сучасному медицини.

Екперт ДОЗ Чернівецької ОДА з медсестринста Надія Лабанда привітала колег з професійним святом, поділилась досвідом своєї роботи і зосередила увагу на практичній діяльності медичних сестер і медичних братів в системі охорони здоров’я на сучасному етапі, важливості освіти.

Доцент Лілія Борейко звернула увагу на розвиток медсестринства та

важливість постійного професійного розвитку медсестер та медбратів.

Аспірант 4 року навчання спеціальності «Медсестринство» (ОС – «доктор філософії») Галина Марараш відмітила роль професійних компетенцій у діяльності медичної сестри.

Студентка 3 курсу фахового коледжу БДМУ Владислава Орлецька

виступила із презентацією про основоположницю медсестринства Флоренс Найтингейл, а студентка медичного факультету №4 Наталія Унгурян  про розвиток медсестринства в Україні.

Всі зауважили важливість такого заходу, що надає можливість ділитись досвідом, сприяє розширенню та поглибленню знань студентів майбутніх фахівців з медсестринства, розвитку в них інтересу до цієї важливої професії.

З професійним святом Вас, медичні сестри і брати!

Підсумки зустрічей Групи рівних

2 липня 2021 року фасилітаторкою Лілією Борейко (доцент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти) зорганізовано проведення вже шостої зустрічі групи рівних з викладачами Буковинського державного медичного університету (Святослава Юрнюк, Олег Хомко, Олена Макарова, Віталій Смандич, Оксана Юрків, Алла Перижняк, Ганна Кшановська, Ігор Морар, Галина Марараш, Марина Бачу).

Учасники групи рівних мають змогу обговорити проблеми в педагогічній практиці, поділитися власним досвідом, засвоїти нові викладацькі підходи, вивчити педагогічні методики і при цьому отримати бали безперервного професійного розвитку.

Слід зазначити, що це була перша офлайн зустріч, оскільки попередні п’ять – проведено в онлайн-режимі. Група рівних об’єднала креативних, вмотивованих викладачів, які горять своєю справою, професійно удосконалюють свої знання та вміння, готові ділитися ними і вчитися в інших.

Учасники мали змогу послухати доповідь Святослави Юрнюк (заступник начальника навчального відділу) про тайм-менеджмент сучасного викладача. Доповідачка розповіла про закони тайм-менеджменту, матрицю Ейзенхауера як інструмент розставлення пріоритетів, проблеми та методи керування часом, принципи ефективної організації та правила планування часу.

Викладачі активно працювали над розв’язанням ситуаційних задач у групах: аналізували помилки щодо планування часу, обирали актуальні хронофаги («поглиначі часу») та надавали пропозиції щодо їх усунення, розподіляли запропоновані завдання у матриці Ейзенхауера.

Зустріч пройшла цікаво і змістовно, з бурхливим обговоренням.

Наприкінці було проведено підсумки всіх зустрічей. За ввесь час учасники дізнались про групи рівних для освітян та як знайти порозуміння з «цифровим» поколінням студентів (Лілія Борейко), опанували правила надання конструктивного зворотного зв’язку (Юліана Букатару), засвоїли методику проведення дебрифінгу (Віталій Смандич), дізналися як запобігти професійному вигоранню (Олег Хомко) та опанували навичками тайм-менеджменту (Святослава Юрнюк).

Оскільки шосте заняття стало серединою всіх зустрічей, всі учасники отримали сертифікати про участь у групі рівних.


Група рівних

       На кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти розпочала роботу Група рівних викладачів БДМУ. 

    Група рівних - це новий формат за підтримки Україно-Швейцарського проекту “Розвиток медичної освіти в Україні”.
    Це осередок викладачів, які прагнуть якіснішої медичної освіти й постійно розвивають свою викладацьку майстерність. 

      Участь у Групах рівних дає можливість регулярно зустрічатися з колегами для обговорення складних випадків, професійно розвиватися, отримувати сучасні знання й засвоювати нові навички. А ще отримувати бали БПР та формувати власний вектор професійного розвитку спільно з іншими фахівцями.  

         28 січня 2021 року проведено першу зустріч у форматі онлайн. Тема зустрічі "Цінності та орієнтири "покоління Z": як порозумітися з "цифровим" поколінням студентів". Доповідачем та фасилітатором була доцент кафедри догляду за хворими та ВМО Лілія Борейко.

Доктор філософії за спеціальністю 223 «Медсестринство»

У 2021 році у Буковинському державному медичному університеті вперше в історії України відбувся захист дисертаційного дослідження аспіранта кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Марараш Галини Григорівни на здобуття науково ступеня доктора філософії зі спеціальності 223 «Медсестринство»,  22 «Охорона здоров’я». Науковий керівник - к.мед.н., доцент Борейко Лілія Дмитрівна.

Тема дисертації: «Роль професійних компетенцій медичної сестри у профілактиці артеріальної гіпертензії». 

Започатковано можливість для медичних сестер власне не тільки займатися науковою роботою, але й представляти свої наукові здобутки у вигляді дисертаційних робіт. 

Вітаємо аспіранта та наукового керівника!

Міжнародний день фахівця лабораторної діагностики

       З нагоди Міжнародного дня фахівця з лабораторної діагностики, 15 квітня 2021 року, студенти І–IV курсів медичного факультету №4 спеціальності « Технології медичної діагностики та лікування» провели захід в онлайн-форматі «Клініко-діагностична лабораторія: від аналітики до діагнозу».

   Учасникам заходу було надано інформацію про історію Міжнародного дня фахівця з лабораторної діагностики, способи його святкування у світі та основні завдання клініко-діагностичної лабораторії з проведення лабораторних діагностичних досліджень, необхідних для встановлення діагнозу пацієнта, диференціальної діагностики і контролю за лікувальним процесом та проведено конкурс «Кращий знавець клінічної лабораторної діагностики» асистентом кафедри догляду за хворими та ВМО Ганною Кшановською.

З професійним святом Вас, майбутні спеціалісти лабораторної діагностики, бійці невидимого фронту! Нехай Вам щастить скрізь і у всьому! 

Відкрите заняття із студентами Молдови

    В межах співпраці з Кишинівським державним університетом медицини та фармакології ім. Н.Тестеміцану (Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu) відбулося стажування студентів у Буковинському державному медичному університеті.

      30 жовтня 2019 року на кафедрі догляду за хворими та вищої медсестринської освіти було проведено відкрите практичне заняття для 12 студентів 2 курсу на тему: «Внутрішньошкірні, підшкірні та внутрішньом’язові ін’єкції».

        Практичне заняття провела доцент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Лілія Борейко

    Студенти мали можливість відпрацювати практичні навики з гігієнічної обробки рук, підготовки матеріалу, набирання ліків із ампули, техніки виконання внутрішньошкірних,  підшкірних та внутрішньом’язових ін’єкцій на муляжах, дезінфекції шприців та використаного обладнання.

        Впродовж практичного заняття студенти активно приймали участь у відпрацюванні практичних навиків та в обговоренні теоретичних питань.


Семінар з розвитку медсестринської освіти в рамках Україно-Швейцарського проекту

10 жовтня 2019 року відбуся семінар з розвитку медсестринської освіти

Викладачі кафедри догляду за хворими та ВМО брали участь у семінарі з питань медсестринства в умовах Україно-Швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти».

Виступили: Катерина Балабанова, директор ДУ «Центр розвитку медсестринства Міністерства освіти охорони здоров`я України» про «Розвиток медсестринства в Україні»; Владислав Одринський, проект USAID про «Модель первинної медико-санітарної допомоги в Україні: що визначено дотепер»; Сабіна де Гест, Інститут медсестринства, Університет м. Базелю, Швейцарія про «Запровадження змін у освіті медсестер».

В кінці проекту було обговорено гострі питання з медсестринства в Україні та шляхи їх вирішення.