Роль лікаря у сучасному суспільстві

опубліковано 2 жовт. 2013 р., 01:56 Віталій Смандич   [ оновлено 11 вер. 2014 р., 13:10 ]
3 вересня Раїса Богатирьова, Міністр охорони здоров’я України прочитала відкриту он-лайн лекцію для студентів-першокурсників медичних навчальних закладів. Як повідомляє прес-служба МОЗ України масштабна відео конференція за допомогою відео-зв’язку в реальному часі зібрала біля екранів першокурсників, студентів та викладачів 21 медичного вишу та 104 медичних коледжів України, фахівців обласних департаментів охорони здоров’я – загалом майже 60 тисяч осіб.

Тему “Роль лікаря у сучасному суспільстві” Міністр обрала невипадково, адже, згідно з соціологічними опитуваннями, українці серед життєвих цінностей на перше місце поставили міцне здоров’я. Тому Раїса Богатирьова основну частину свого виступу присвятила історії медицини. “Історія медицини – це історія людства, і сьогодні ми сильні лише тому, що стоїмо на плечах велетнів. І успіхи медицини наших днів були б неможливі без титанічних зусиль незліченних поколінь медиків, що долали крок за кроком протягом сторіч людські недуги, набуваючи безцінного практичного та теоретичного досвіду. Тож, не знаючи історії, не можливо творити сучасність, бо за всі ці роки не зникла необхідність у самопожертві та подвигу лікаря”, – сказала вона.

Окремий блок лекції Раїса Богатирьова присвятила престижності професії лікаря та стосункам лікаря та пацієнта. Міністр також закцентувала увагу на тому, що сучасний лікар має бути не лише високопрофесійним, а й поважним та комунікативним. За її словами, основні складові образу лікаря – це високий рівень професійних знань, комунікативна компетентність та високі моральні якості. Доведено, що у 80 % випадків думка про людину, довіра до неї будується саме на підґрунті першого враження, свідомого чи підсвідомого. Тому варто пам’ятати, що будь-яка недбалість не проходить повз увагу хворого і психологічно непокоїть його, порушуючи ту хистку попервах довіру, без якої не вийде плідної співпраці.А от саме українське сьогодення, зауважила Міністр, якраз є дуже сприятливим для нинішніх та майбутніх лікарів. Бо українська медична галузь відважилася на рекордні, системні, абсолютно вмотивовані зміни в системі охорони здоров’я. Реформування охорони здоров’я в Україні проводиться відповідно до Програми економічних реформ Президента України Віктора Януковича “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава” у рамках виконання розділу “Реформа медичного обслуговування». На переконання Президента України, це нова політика стимулювання зайнятості та сприятливі умови для впровадження високих технологій, які відкривають шлях до успіху для сміливих, освічених молодих українців. Тому їх треба вчити і створити належні умови – заробітну плату, соціальний захист тощо.

Раїса Василівна у своєму виступі зазначила, що основними мотивами, які спонукають хворих і пацієнтів до спілкування з лікарями, є усвідомлена або підсвідома потреба у пораді, заспокоєнні, консультації, соціальному спілкуванні й, нарешті, природна потреба виговоритись і тим самим полегшити свій душевний стан. Лікарі використовують спілкування як могутній засіб впливу на моральний і психічний стан хворих та їх родичів, який є невід’ємною частиною успішного лікування. Спілкування повинно характеризуватись розумінням, терпінням, чесністю, щирістю, довірою і мужністю.

Раїса Богатирьова також зауважила, що для лікаря важливо уміти донести інформацію до пацієнта чіткою, гарною, зрозумілою мовою, з повагою і співчуттям до його проблеми. Людина, яка звертається за медичною допомогою, часто не обізнана у медицині і робить висновки про якість лікування, орієнтуючись лише на відношення лікаря до її проблеми. «Той, хто хоче стати дійсно лікарем, мусить позбутися хиб і пристрастей: ненависті, користолюбства, хитрості, надмірної балакучості: лікар не повинен не тільки розголошувати відомості про хворого, а й висловлювати сумніви щодо його одужання» - констатувала Міністр охорони здоров’я України.

Основні якості, які мають характеризувати особистість сучасного лікаря.

морально-етичні: чесність, порядність, відповідальність, людяність, доброту, надійність, принциповість, безкорисливість, уміння дотримуватися слова;

комунікативні: особиста привабливість, ввічливість, повага до оточуючих, готовність допомогти, авторитет, тактовність, уважність, спостережливість, комунікабельність, доступність контакту, довіра до оточуючих;

вольові: упевненість у собі, витримка, стриманість, врівноваженість, рішучість, ініціативність, самостійність, самоорганізація, цілеспрямованість, наполегливість;

організаційні.

Міністр звернула увагу колег й на зовнішньому вигляді: “Діяльність лікаря явище складне, багатогранне, динамічне. У ній важливе все – зокрема, зовнішній вигляд. Ми іноді припускаємося психологічної помилки, коли нехтуємо зовнішнім виглядом лікаря чи медичної сестри, брутальністю манер, невмінням розмовляти”.

Наприкінці свого виступу Міністр побажала першокурсникам українських медичних вишів не шкодувати зусиль для опанування своєї професії та чесно і віддано служити медицині. А також запропонувала занотувати та вивчити сім основних правил лікаря:

1. Робота лікаря триває 24 години на добу сім днів на тиждень.

2. Знання іноземної мови – обов’язок лікаря у найближчому майбутньому.

3. Пропагувати здоровий спосіб життя на власному прикладі.

4. Бути відвертими із самими собою.

5. Викреслити поняття “успіх” та “прибуток” із свого професійного словника.

6. Для лікаря всі люди однакові.

7. Лікар і держава є партнерами.

Також Раїса Богатирьова попросила запам’ятати студентів, що всі вони на цей день мають рівні можливості, і як вони ними скористаються залежатиме від кожного, від їх наполегливості, кмітливості, світогляду, і головне, працелюбності.

Від Буковинського державного медичного університету лекцію прослухали студенти-першокурсники, представники ректорату, деканатів, кафедр. Також до лекції долучилися першокурсники медичних коледжів БДМУ.